Potrava

Nechci se zde rozepisovat ohledně chovu potravy, protože na toto téma existuje celá řada specializovaných stránek a dostupných informací. Chci zde pouze uvést možné příklady krmení pro pavouky. Osobně se nevyhýbám ani darům přírody, jak lze shlédnout i na některých mých videích, na již zmiňovaném kanále "Viperfarmer" na YouTube, protože věřím, že venkovní úlovky jsou více nutričně hodnotné a představují skvělé zpestření stravy našich chovanců. Je však třeba vzít v úvahu možná rizika s tím spojená. Takže se budeme snažit nesbírat hmyz po čerstvém chemickém ošetření pole či louky, nebo nějak znatelně nemocný. Myši pak nelovíme tam, kde jsou nakladeny toxické pasti atd. Ovšem myslet si, že se nemůže nic stát, když budeme krmit pouze hmyzem či hlodavci z odchovů, včetně toho našeho, je velký omyl. 
   Hlavně u cizích zdrojů si nemůžeme nikdy být jistí absolutní nezávadností a můžeme si tak zavléci choroby, roztoče, ale i chemicky kontaminované kusy. To zejména u myší, které se poslední dobou často ošetřují antiparazitiky a ta přetrvávají v krvi myší i po několik generací, a to i již bez dalších dávek! Pozor na to! Takto přišlo už pár mých známých o celé chovy krásných a letitých kusů pavouků... Cvrčky osobně nepoužívám pro jejich vysoké nároky, kanibalismus, rychlý únik (dlouhými skoky), zápach, rychlý metabolismus, časté nemoci, velkou nutnost pití, a v neposlední řadě nebezpečí ohrožení, až sežrání terarijního chovance, zejména při svleku či jiném oslabení. Zmíním tedy jen v kostce ty druhy, které chovám či přechovávám já, a uvedu jejich výhody, či nevýhody:

Potemník moučný (Tenebrio molitor)
Potemník brazilský (Zophobas morio)
Potemník buffalo (baffalo) "Plesnivec obilní" - (Alphitobius laevigatus)
Šváb turkistánský (Shelfordella tartara)
Šváb (Blaberus discoidalis)
Šváb madagaskarský (syčící) (Gromphadorhina portentosa)



Potemník moučný (Tenebrio molitor)

Opravdu skvělí červíci :) Když máte jejich chov, a tedy přístupná všechna stadia larev, můžete s nimi krmit snad všechna velikostní stadia pavouků, tedy asi kromě velmi velkých a odrostlých jedinců. Ty jsem v nouzi zkoušel uspokojit alespoň hrstí největších larev, pokud si jich tedy pavouk vůbec  všiml (jednohubky).





Potemník brazilský (Zophobas morio)

Pro větší nároky na odchov a menší spotřebu tento druh  nechovám na množení, jen občas koupím a držím do úplného zkrmení. Používám je jen jako zpestření stravy pavouků i naší žáby, ale nepoužívám je moc, protože se velice rychle zahrabávají do substrátu, a než si jich pavouk všimne, jsou někde na dně hlíny a tam umí setrvat až do zakuklení, takže o nich nevíte vy ani pavouk, dokud se jednou v nádrži neobjeví velký brouk, který pavouka většinou nezajímá, asi pro jejich tvrdé krovky. Tak se stává pouze stresorem a možným nebezpečím, zejména v době svleku, kdy může pavouka sežrat. Aspekty, jako je kanibalismus, dravost larev a potřeba většího množství vody, též nejsou na chov příjemné...






Potemník buffalo (baffalo) "Plesnivec obilní" - (Alphitobius laevigatus)

Tento druh moučných červů je pro mne absolutně nezbytný pro krmení těch nejmenších pavouků, zejména sklípkanů od 1. svleku. Častěji se ke krmení těch nejmenších pavouků používají Octomilky (Drosophila), ty ale moc nevydrží, a jejich chov je vcelku náročná a pracná záležitost, včetně následného samotného krmení, kdy je pak lovíte po celém bytě, a to včetně nelétavé formy... Nároky na chov mají stejné jako ostatní červíci, akorát je snad potřeba více masné složky, což lze nahradit granulemi pro psy či kočky.




Šváb turkistánský (Shelfordella tartara)

Skvělý šváb, který se relativně dobře množí a také u něj lze využít všechna stádia ke krmení i těch nejmenších pavouků od cca 1. svleku (dle druhu samozřejmě).




Šváb (Blaberus discoidalis)

Tento šváb je v našich chovech relativně novinkou, a méně chovaný. Je podobný Blaptica dubia, ale je větší, živější, rychlejší, a v noci hodně aktivní. Díky velikosti je tak vhodným krmením pro větší druhy a kusy pavouků.




Šváb madagaskarský (syčící) (Gromphadorhina portentosa)

Tohoto švába jsem si nechal záměrně až nakonec :) Osobně jsem se o ně nikdy nějak nezajímal. Moji pozornost přitáhla nejdříve jejich značná velikost při návštěvě prodejní burzy a poté poutavé vyprávění prodejce o tom, jak se jedná o neinteligentnější zvíře na planetě, a jak jsou NASA vypouštěni do vesmíru v rámci výzkumu :D Jak to s nimi je v tomto ohledu nevím a další výzkum nechám na NASA a každém z nás, ale fakt, že opravdu syčí, se popřít nedá. A jedná se opravdu o skutečné, plnohodnotné syčení, ne o žádnou vzdáleně připomínající podobnost. Je někdy až nepříjemný pocit je vzít do ruky v tomto aktu obrany :) Naštěstí jsou neškodní. Tedy zatím. Leda, že by v rámci své neskonalé inteligence vymysleli třeba plazmové zbraně... :D 

Ale zpět k chovatelství. Takže tito švábi si dávají trochu více na čas se zabydlet a poté se množit, ale množí se i v zajetí. Pro mne jsou výhodní jako potrava zejména pro naši žábu a opravdu velké pavouky, kteří se už krmí spíše myšmi. A protože začínám mít problém tato zvířata zkrmovat (etické cítění a možnost zranění chovance), a také držet pro  vyšší nároky, jsou tito švábi vítanou alternativou.








Žádné komentáře:

Okomentovat