Chov stepníků

Chov stepníků není náročný, naopak, některé druhy se chovají a odchovávají relativně snadno. Stepníci loví podobně, jako většina pavouků živou potravu. Díky kribelovým vláknům, dovedou vytvářet rozmanité, velmi zajímavé lapací pastě. Můžeme je chovat obdobně, jako sklípkany v průhledných terariích s tím rozdílem, že substrát nevlhčíme. Pavouk si vystačí s minimálním přísunem vody z občasného rosení nebo z potravy.

Většina zástupců čeledi Eresidae si vytvářejí úkryty v zemi nebo pod kameny. Druhy rodu Stegodyphus nebo Gandanameno pak nad zemí nebo pod kůrou stromů..
Ukryty stepníků připomínají jakousi punčošku, o kterou neustále pečují a rozšiřují lovné teritorium. Často je do vláken zakomponován okolní material tak, aby úkryt dokonale splýval s okolím. Tím se stávají stepníci pro kořist téměř neviditelní.
Pro lepší studování jsem zvolil kůru nebo trsy mechu. Jako substrát lze použít jemný písek a rašelinu.

Většina druhů se daří chovat při pokojových teplotách v průměru kome 22- 28 C. Pavouci jsou jednotlivě ubytovaní v plastových nebo skleněných boxech o velikosti 15 x 15x 15 cm. U několika druhů rodu Stegodyphus se vytvořila vzájemná socialní vazba a jsou schopné společně prosperovat. Podmínkou samozřejmě zůstává dostatek potravy a značný manévrovací prostor.
Samci pohlavně dospívají kolem jednoho roku. Samice v průměru o dva roky později (záleží podle druhu a výskytu).

Přibližně měsíc až půlroku po páření (dle druhu a lokality) vytváří samice úhledný placatý kokon, který během dne vynáší vyhřívat na světlo. Mláďata se líhnou v rozmezí 3 - 6 ti týdnů, které po 1 svlékání odděluji zvlášť do zkumavek.
Jedná se o velké druhy prastarých forem Labidognathů. 

Stepníci jsou na pozorování nesmírně zajímaví tvorové a cenný prvek ve výzkumu mnoha Arachnologů. Svou velkou oblibu získávají i v řadách amatérských chovatelů.

Stanislav Macík


Dospělý sameček Eresus walckenaeri
Dospělá samice Eresus walckenaeri

Mládě Eresus walckenaeri







 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat